Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DSPIC30F3012T-30I/SO
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: DSPIC30F3012T-30I/SO
  • Package: 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1167
  • Bulk purchase price:
  • Description: dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 30 MIPs 24KB (8K x 24) FLASH 18-SOIC
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series dsPIC™ 30F
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Core Processor dsPIC
Core Size 16-Bit
Speed 30 MIPs
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 12
Program Memory Size 24KB (8K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.5V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 18-SOIC
Base Product Number DSPIC30F3012
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 30 MIPs 24KB (8K x 24) FLASH 18-SOIC