FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DSPIC30F4012-20I/ML
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: DSPIC30F4012-20I/ML
  • Package: 44-VQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9227
  • Bulk purchase price:
  • Description: dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 48KB (16K x 24) FLASH 44-QFN (8x8)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series dsPIC™ 30F
Package Tube
Product Status Active
Core Processor dsPIC
Core Size 16-Bit
Speed 20 MIPS
Connectivity CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O 20
Program Memory Size 48KB (16K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.5V ~ 5.5V
Data Converters A/D 6x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 44-QFN (8x8)
Base Product Number DSPIC30F4012
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 48KB (16K x 24) FLASH 44-QFN (8x8)