FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DSPIC30F6012A-20E/PT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: DSPIC30F6012A-20E/PT
  • Package: 64-TQFP
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 829
  • Bulk purchase price:
  • Description: dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 144KB (48K x 24) FLASH 64-TQFP (10x10)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series dsPIC™ 30F
Package Tray
Product Status Active
Core Processor dsPIC
Core Size 16-Bit
Speed 20 MIPS
Connectivity CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals AC'97, Brown-out Detect/Reset, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 52
Program Memory Size 144KB (48K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 4K x 8
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.5V ~ 5.5V
Data Converters A/D 16x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-TQFP
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
Base Product Number DSPIC30F6012
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 144KB (48K x 24) FLASH 64-TQFP (10x10)