FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DSPIC33FJ06GS202A-E/SP
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: DSPIC33FJ06GS202A-E/SP
  • Package: 28-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2287
  • Bulk purchase price:
  • Description: dsPIC Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 6KB (2K x 24) FLASH 28-SPDIP
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor dsPIC
Core Size 16-Bit
Speed 40 MIPs
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 21
Program Memory Size 6KB (2K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 6x10b; D/A 2x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 28-SPDIP
Base Product Number DSPIC33FJ06GS202
dsPIC Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 6KB (2K x 24) FLASH 28-SPDIP