FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DSPIC33FJ128GP706AT-I/MR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: DSPIC33FJ128GP706AT-I/MR
  • Package: 64-VFQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4215
  • Bulk purchase price:
  • Description: dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (128K x 8) FLASH 64-VQFN (9x9)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series dsPIC™ 33F
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor dsPIC
Core Size 16-Bit
Speed 40 MIPs
Connectivity CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals AC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O 53
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 18x10b/12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 64-VQFN (9x9)
Base Product Number DSPIC33FJ128GP706
dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (128K x 8) FLASH 64-VQFN (9x9)