FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DSPIC33FJ128GP710A-H/PT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: DSPIC33FJ128GP710A-H/PT
  • Package: 100-TQFP
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6542
  • Bulk purchase price:
  • Description: dsPIC Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (128K x 8) FLASH 100-TQFP (12x12)
Parameters
Speed 40 MIPs
Connectivity CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals AC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O 85
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 32x10b/12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-TQFP
Supplier Device Package 100-TQFP (12x12)
Base Product Number DSPIC33FJ128GP710
Mfr Microchip Technology
Series Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F
Package Tray
Product Status Active
Core Processor dsPIC
Core Size 16-Bit
dsPIC Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (128K x 8) FLASH 100-TQFP (12x12)