FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DSPIC33FJ128GP802T-I/SO
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: DSPIC33FJ128GP802T-I/SO
  • Package: 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4395
  • Bulk purchase price:
  • Description: dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (128K x 8) FLASH 28-SOIC
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series dsPIC™ 33F
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor dsPIC
Core Size 16-Bit
Speed 40 MIPs
Connectivity CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DCI, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O 21
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 10x10b/12b; D/A 2x16b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 28-SOIC
Base Product Number DSPIC33FJ128GP802
dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (128K x 8) FLASH 28-SOIC