FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DSPIC33FJ32GP104T-E/TL
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: DSPIC33FJ32GP104T-E/TL
  • Package: 44-VFTLA Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7962
  • Bulk purchase price:
  • Description: dsPIC Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 16 MIPs 32KB (11K x 24) FLASH 44-VTLA (6x6)
Parameters
Series Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Core Processor dsPIC
Core Size 16-Bit
Speed 16 MIPs
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 35
Program Memory Size 32KB (11K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 1K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 14x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-VFTLA Exposed Pad
Supplier Device Package 44-VTLA (6x6)
Base Product Number DSPIC33FJ32GP104
Mfr Microchip Technology
dsPIC Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 16 MIPs 32KB (11K x 24) FLASH 44-VTLA (6x6)