FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DSPIC33FJ32MC202-E/SS
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: DSPIC33FJ32MC202-E/SS
  • Package: 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3046
  • Bulk purchase price:
  • Description: dsPIC Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 32KB (32K x 8) FLASH 28-SSOP
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F
Package Tube
Core Size 16-Bit
Speed 40 MIPs
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Number of I/O 21
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 6x10b/12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package 28-SSOP
Base Product Number DSPIC33FJ32MC202
dsPIC Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 32KB (32K x 8) FLASH 28-SSOP