FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DSPIC33FJ64GP310-I/PT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: DSPIC33FJ64GP310-I/PT
  • Package: 100-TQFP
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7508
  • Bulk purchase price:
  • Description: dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 64KB (64K x 8) FLASH 100-TQFP (12x12)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series dsPIC™ 33F
Package Tray
Peripherals AC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O 85
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 32x10b/12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-TQFP
Supplier Device Package 100-TQFP (12x12)
Base Product Number DSPIC33FJ64GP310
dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 64KB (64K x 8) FLASH 100-TQFP (12x12)