FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DSPIC33FJ64MC804-I/PT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: DSPIC33FJ64MC804-I/PT
  • Package: 44-TQFP
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5
  • Bulk purchase price:
  • Description: dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 64KB (64K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series dsPIC™ 33F
Package Tray
Speed 40 MIPs
Connectivity CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Number of I/O 35
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 9x10b/12b; D/A 6x16b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-TQFP
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Base Product Number DSPIC33FJ64MC804
dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 64KB (64K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10)