Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
E3M0060065K
  • Manufacturer: Wolfspeed, Inc.
  • Product NO: E3M0060065K
  • Package: TO-247-4
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 262
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 37A (Tc) 131W (Tc) Through Hole TO-247-4L
Parameters
Mfr Wolfspeed, Inc.
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 37A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 15V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 79mOhm @ 13.2A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.6V @ 3.6mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 49 nC @ 15 V
Vgs (Max) +19V, -8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1170 pF @ 600 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 131W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247-4L
Package / Case TO-247-4
N-Channel 650 V 37A (Tc) 131W (Tc) Through Hole TO-247-4L