Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FCH029N65S3-F155
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FCH029N65S3-F155
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 198
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 75A (Tc) 463W (Tc) Through Hole TO-247-3
Parameters
Mfr onsemi
Series SuperFET® III
Package Tube
Product Status Not For New Designs
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 29mOhm @ 37.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 7mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 201 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6340 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 463W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247-3
Package / Case TO-247-3
Base Product Number FCH029
N-Channel 650 V 75A (Tc) 463W (Tc) Through Hole TO-247-3