Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FCH104N60F-F085
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FCH104N60F-F085
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 298
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 37A (Tc) 357W (Tc) Through Hole TO-247-3
Parameters
Mfr onsemi
Series Automotive, AEC-Q101, SuperFET® II
Package Tube
Product Status Not For New Designs
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 37A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 104mOhm @ 18.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 139 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4302 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 357W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247-3
Package / Case TO-247-3
Base Product Number FCH104
N-Channel 600 V 37A (Tc) 357W (Tc) Through Hole TO-247-3