FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FCH110N65F-F155
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FCH110N65F-F155
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 419
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 35A (Tc) 357W (Tc) Through Hole TO-247-3
Parameters
Mfr Fairchild Semiconductor
Series FRFET®, SuperFET® II
Package Bulk
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 35A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 110mOhm @ 17.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 3.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 145 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4895 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 357W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case TO-247-3
N-Channel 650 V 35A (Tc) 357W (Tc) Through Hole TO-247-3