FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FCH150N65F-F155
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FCH150N65F-F155
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 98
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 24A (Tc) 298W (Tc) Through Hole TO-247-3
Parameters
Mfr onsemi
Series SuperFET® II
Package Tube
Product Status Not For New Designs
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 24A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 150mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 2.4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 94 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3737 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 298W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case TO-247-3
Base Product Number FCH150
N-Channel 650 V 24A (Tc) 298W (Tc) Through Hole TO-247-3