FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FCH35N60
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FCH35N60
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3958
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 35A (Tc) 312.5W (Tc) Through Hole TO-247-3
Parameters
Mfr Fairchild Semiconductor
Series SuperMOS™
Package Bulk
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 35A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 98mOhm @ 17.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 181 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6640 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 312.5W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247
Package / Case TO-247-3
N-Channel 600 V 35A (Tc) 312.5W (Tc) Through Hole TO-247-3