FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FCH47N60N
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FCH47N60N
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5785
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 47A (Tc) 368W (Tc) Through Hole TO-247-3
Parameters
Mfr onsemi
Series SupreMOS™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 47A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 62mOhm @ 23.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 151 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6700 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 368W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case TO-247-3
Base Product Number FCH47N60
N-Channel 600 V 47A (Tc) 368W (Tc) Through Hole TO-247-3