FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FCHD190N65S3R0-F155
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FCHD190N65S3R0-F155
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 114
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 17A (Tc) 144W (Tc) Through Hole TO-247-3
Parameters
Mfr onsemi
Series SuperFET® III
Package Tube
Product Status Last Time Buy
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 8.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 390µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 33 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1350 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 144W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case TO-247-3
Base Product Number FCHD190
N-Channel 650 V 17A (Tc) 144W (Tc) Through Hole TO-247-3