Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FCMT250N65S3
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FCMT250N65S3
  • Package: 4-PowerTSFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 12A (Tc) 90W (Tc) Surface Mount Power88
Parameters
Mfr onsemi
Series SuperFET® III
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 250mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1.2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 24 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1010 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 90W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package Power88
Package / Case 4-PowerTSFN
Base Product Number FCMT250
N-Channel 650 V 12A (Tc) 90W (Tc) Surface Mount Power88