FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FCP220N80
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FCP220N80
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 570
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 800 V 23A (Tc) 278W (Tc) Through Hole TO-220-3
Parameters
Mfr onsemi
Series SuperFET® II
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 23A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 220mOhm @ 11.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 2.3mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 105 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4560 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 278W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220-3
Package / Case TO-220-3
Base Product Number FCP220
N-Channel 800 V 23A (Tc) 278W (Tc) Through Hole TO-220-3