FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FCP36N60N
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FCP36N60N
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1310
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 36A (Tc) 312W (Tc) Through Hole TO-220-3
Parameters
Mfr onsemi
Series SupreMOS™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 36A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 90mOhm @ 18A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 112 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4785 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 312W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220-3
Package / Case TO-220-3
Base Product Number FCP36N60
N-Channel 600 V 36A (Tc) 312W (Tc) Through Hole TO-220-3