FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FCPF067N65S3
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FCPF067N65S3
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 52
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 44A (Tc) 46W (Tc) Through Hole TO-220F-3
Parameters
Mfr onsemi
Series SuperFET® III
Package Tube
Product Status Not For New Designs
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 44A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 67mOhm @ 22A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 4.4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 78 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3090 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 46W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220F-3
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Product Number FCPF067
N-Channel 650 V 44A (Tc) 46W (Tc) Through Hole TO-220F-3