FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FCPF190N65FL1-F154
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FCPF190N65FL1-F154
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Stock: 971
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 20.6A (Tc) 39W (Tc) Through Hole TO-220F-3
Parameters
Mfr onsemi
Series FRFET®, SuperFET® II
Package Tube
Product Status Not For New Designs
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20.6A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 78 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3055 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 39W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220F-3
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Product Number FCPF190
N-Channel 650 V 20.6A (Tc) 39W (Tc) Through Hole TO-220F-3