FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FCPF20N60ST
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FCPF20N60ST
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Stock: 17
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 20A (Tc) Through Hole TO-220F-3
Parameters
Mfr onsemi
Series SuperFET™
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs -
Vgs(th) (Max) @ Id -
FET Feature -
Power Dissipation (Max) -
Operating Temperature -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220F-3
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Product Number FCPF20
N-Channel 600 V 20A (Tc) Through Hole TO-220F-3