Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FD70N20PWD
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FD70N20PWD
  • Package: TO-3P-3, SC-65-3
  • Stock: 2541
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 70A (Ta) Through Hole TO-3P
Parameters
Mfr onsemi
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs -
Vgs(th) (Max) @ Id -
FET Feature -
Power Dissipation (Max) -
Operating Temperature -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-3P
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
Base Product Number FD70
N-Channel 200 V 70A (Ta) Through Hole TO-3P