Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDA28N50F
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDA28N50F
  • Package: TO-3P-3, SC-65-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 206
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 28A (Tc) 310W (Tc) Through Hole TO-3PN
Parameters
Mfr onsemi
Series UniFET™
Package Tube
Product Status Last Time Buy
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 28A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 175mOhm @ 14A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 105 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5387 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 310W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-3PN
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
Base Product Number FDA28
N-Channel 500 V 28A (Tc) 310W (Tc) Through Hole TO-3PN