FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDA62N28
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDA62N28
  • Package: TO-3P-3, SC-65-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7190
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 280 V 62A (Tc) 500W (Tc) Through Hole TO-3PN
Parameters
Mfr Fairchild Semiconductor
Series UniFET™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 280 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 62A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 51mOhm @ 31A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 100 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4630 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 500W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-3PN
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
N-Channel 280 V 62A (Tc) 500W (Tc) Through Hole TO-3PN