FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDB024N04AL7
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDB024N04AL7
  • Package: TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 800
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 100A (Tc) 214W (Tc) Surface Mount TO-263-7
Parameters
Mfr Fairchild Semiconductor
Series PowerTrench®
Package Bulk
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.4mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 109 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7300 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 214W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-263-7
Package / Case TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
N-Channel 40 V 100A (Tc) 214W (Tc) Surface Mount TO-263-7