FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDB075N15A-F085
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDB075N15A-F085
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 220
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 150 V 110A (Tc) 333W (Tc) Surface Mount D²PAK (TO-263)
Parameters
Mfr onsemi
Series Automotive, AEC-Q101, PowerTrench®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Last Time Buy
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 110A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.5mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 95 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5595 pF @ 75 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 333W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D²PAK (TO-263)
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number FDB075
N-Channel 150 V 110A (Tc) 333W (Tc) Surface Mount D²PAK (TO-263)