Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDB14N30TM
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDB14N30TM
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 13
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 300 V 14A (Tc) 140W (Tc) Surface Mount D²PAK (TO-263)
Parameters
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 300 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 290mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 25 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1060 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 140W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D²PAK (TO-263)
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number FDB14N30
Mfr onsemi
Series UniFET™
Package Tape & Reel (TR)
N-Channel 300 V 14A (Tc) 140W (Tc) Surface Mount D²PAK (TO-263)