FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDBL0330N80
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDBL0330N80
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 80 V 220A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount 8-HPSOF
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 220A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 112 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6320 pF @ 40 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case 8-PowerSFN
Base Product Number FDBL0330
N-Channel 80 V 220A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount 8-HPSOF