Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDD1600N10ALZD
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDD1600N10ALZD
  • Package: TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5209
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 6.8A (Tc) 14.9W (Tc) Surface Mount TO-252 (DPAK)
Parameters
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 160mOhm @ 3.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 3.61 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 225 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 14.9W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-252 (DPAK)
Package / Case TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Base Product Number FDD160
Mfr onsemi
Series PowerTrench®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
N-Channel 100 V 6.8A (Tc) 14.9W (Tc) Surface Mount TO-252 (DPAK)