Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDFC2P100
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDFC2P100
  • Package: SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9008
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 20 V 3A (Ta) 1.5W (Ta) Surface Mount SuperSOT™-6
Parameters
Mfr Fairchild Semiconductor
Series PowerTrench®
Package Bulk
Product Status Obsolete
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 150mOhm @ 3A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 4.7 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 445 pF @ 10 V
FET Feature Schottky Diode (Isolated)
Power Dissipation (Max) 1.5W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)