Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDH210N08
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDH210N08
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4657
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 75 V 210A (Tc) 462W (Tc) Through Hole TO-247-3
Parameters
Mfr onsemi
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 75 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 210A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs -
Vgs(th) (Max) @ Id -
Vgs (Max) ±20V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 462W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247-3
Package / Case TO-247-3
Base Product Number FDH210
N-Channel 75 V 210A (Tc) 462W (Tc) Through Hole TO-247-3