Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDH5500-F085
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDH5500-F085
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9068
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 55 V 75A (Tc) 375W (Tc) Through Hole TO-247-3
Parameters
Mfr onsemi
Series Automotive, AEC-Q101, UltraFET™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7mOhm @ 75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 268 nC @ 20 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3565 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 375W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247-3
Package / Case TO-247-3
Base Product Number FDH550
N-Channel 55 V 75A (Tc) 375W (Tc) Through Hole TO-247-3