Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDI025N06
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDI025N06
  • Package: TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9938
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 265A (Tc) 395W (Tc) Through Hole I2PAK (TO-262)
Parameters
Mfr Fairchild Semiconductor
Series PowerTrench®
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 265A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.5mOhm @ 75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 226 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 14885 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 395W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package I2PAK (TO-262)
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
N-Channel 60 V 265A (Tc) 395W (Tc) Through Hole I2PAK (TO-262)