FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDM21-05QC
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: FDM21-05QC
  • Package: i4-Pac™-5
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8344
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 21A (Tc) Through Hole ISOPLUS i4-PAC™
Parameters
Vgs (Max) ±20V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package ISOPLUS i4-PAC™
Package / Case i4-Pac™-5
Base Product Number FDM21
Mfr IXYS
Series -
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 21A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 220mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 95 nC @ 10 V
N-Channel 500 V 21A (Tc) Through Hole ISOPLUS i4-PAC™