Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDMC012N03
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDMC012N03
  • Package: 8-PowerWDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 35A (Ta), 185A (Tc) 2.3W (Ta), 64W (Tc) Surface Mount Power33
Parameters
Mfr onsemi
Series PowerTrench®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 35A (Ta), 185A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.23mOhm @ 35A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 110 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8183 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.3W (Ta), 64W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package Power33
Package / Case 8-PowerWDFN
Base Product Number FDMC012
N-Channel 30 V 35A (Ta), 185A (Tc) 2.3W (Ta), 64W (Tc) Surface Mount Power33