FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDMC2D8N025S
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDMC2D8N025S
  • Package: 8-PowerWDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 25 V 124A (Tc) 47W (Tc) Surface Mount Power33
Parameters
Mfr onsemi
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 25 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 124A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.9mOhm @ 28A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 63 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4615 pF @ 13 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 47W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package Power33
Package / Case 8-PowerWDFN
Base Product Number FDMC2D8
N-Channel 25 V 124A (Tc) 47W (Tc) Surface Mount Power33