FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDMS2508SDC
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDMS2508SDC
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4403
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 25 V 34A (Ta), 49A (Tc) 3.3W (Ta), 78W (Tc) Surface Mount 8-PQFN (5x6)
Parameters
Mfr onsemi
Series Dual Cool™, PowerTrench®, SyncFET™
Package Tape & Reel (TR)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 25 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 34A (Ta), 49A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.95mOhm @ 28A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 69 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4515 pF @ 13 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.3W (Ta), 78W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case 8-PowerTDFN
Base Product Number FDMS25
N-Channel 25 V 34A (Ta), 49A (Tc) 3.3W (Ta), 78W (Tc) Surface Mount 8-PQFN (5x6)