FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDMS3006SDC
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDMS3006SDC
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4728
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 34A (Ta) 3.3W (Ta), 89W (Tc) Surface Mount 8-PQFN (5x6)
Parameters
Mfr onsemi
Series Dual Cool™, PowerTrench®, SyncFET™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 34A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.9mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 80 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5725 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.3W (Ta), 89W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-PQFN (5x6)
Package / Case 8-PowerTDFN
Base Product Number FDMS30
N-Channel 30 V 34A (Ta) 3.3W (Ta), 89W (Tc) Surface Mount 8-PQFN (5x6)