FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDMS8050ET30
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDMS8050ET30
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Stock: 14
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 55A (Ta), 423A (Tc) 3.3W (Ta), 180W (Tc) Surface Mount 8-PQFN (5x6)
Parameters
Mfr Fairchild Semiconductor
Series -
Package Bulk
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 55A (Ta), 423A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 0.65mOhm @ 55A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 750µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 285 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 22610 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.3W (Ta), 180W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package Power56
Package / Case 8-PowerTDFN
N-Channel 30 V 55A (Ta), 423A (Tc) 3.3W (Ta), 180W (Tc) Surface Mount 8-PQFN (5x6)