FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDMS86550ET60
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDMS86550ET60
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 32A (Ta), 245A (Tc) 3.3W (Ta), 187W (Tc) Surface Mount 8-PQFN (5x6)
Parameters
Mfr onsemi
Series PowerTrench®
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 32A (Ta), 245A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 8V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.65mOhm @ 32A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 154 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8235 pF @ 30 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.3W (Ta), 187W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-PQFN (5x6)
Package / Case 8-PowerTDFN
Base Product Number FDMS86550
N-Channel 60 V 32A (Ta), 245A (Tc) 3.3W (Ta), 187W (Tc) Surface Mount 8-PQFN (5x6)