FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDMT800120DC
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDMT800120DC
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 120 V 20A (Ta), 129A (Tc) 3.2W (Ta), 156W (Tc) Surface Mount 8-Dual Cool™88
Parameters
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Ta), 129A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.14mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 107 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7850 pF @ 60 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.2W (Ta), 156W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-Dual Cool™88
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Product Number FDMT800120
Mfr onsemi
Series Dual Cool™, PowerTrench®
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 120 V
N-Channel 120 V 20A (Ta), 129A (Tc) 3.2W (Ta), 156W (Tc) Surface Mount 8-Dual Cool™88