FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDP027N08B
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDP027N08B
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9283
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 80 V 120A (Tc) 246W (Tc) Through Hole TO-220-3
Parameters
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.7mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 178 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13530 pF @ 40 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 246W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case TO-220-3
Base Product Number FDP027
Mfr onsemi
Series PowerTrench®
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
N-Channel 80 V 120A (Tc) 246W (Tc) Through Hole TO-220-3