Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDP045N10A-F102
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDP045N10A-F102
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 628
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 120A (Tc) 263W (Tc) Through Hole TO-220-3
Parameters
Mfr onsemi
Series PowerTrench®
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.5mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 74 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5270 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 263W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220-3
Package / Case TO-220-3
Base Product Number FDP045
N-Channel 100 V 120A (Tc) 263W (Tc) Through Hole TO-220-3