FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDP075N15A
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDP075N15A
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6597
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 150 V 130A (Tc) 333W (Tc) Through Hole TO-220-3
Parameters
Mfr onsemi
Series PowerTrench®
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 130A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.5mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 100 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7350 pF @ 75 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 333W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case TO-220-3
Base Product Number FDP075
N-Channel 150 V 130A (Tc) 333W (Tc) Through Hole TO-220-3