FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDP10N60NZ
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDP10N60NZ
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5033
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 10A (Tc) 185W (Tc) Through Hole TO-220-3
Parameters
Mfr onsemi
Series UniFET-II™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 750mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1475 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 185W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case TO-220-3
Base Product Number FDP10
N-Channel 600 V 10A (Tc) 185W (Tc) Through Hole TO-220-3