FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDP5500-F085
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDP5500-F085
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6564
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 55 V 80A (Tc) 375W (Tc) Through Hole TO-220-3
Parameters
Mfr Fairchild Semiconductor
Series Automotive, AEC-Q101, UltraFET™
Package Bulk
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 269 nC @ 20 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3565 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 375W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case TO-220-3
N-Channel 55 V 80A (Tc) 375W (Tc) Through Hole TO-220-3